CampFest oslávil dvadsať rokov. Jeho účastníci sa tentokrát modlili za premenu

Kráľova Lehota: Vyše šesť a pol tisíc mladých kresťanov z rôznych cirkví a denominácií sa na tri dni zišlo kvôli jedinému cieľu. Modliť sa za to, aby Pán Boh mohol „Premeniť:“ krajinu, mestá, politiku, rodiny i samotné srdcia. To bol highlight tohtoročného CampFestu, jedného z najväčších kresťanských festivalov v strednej Európe, ktorý oslávil dvadsať rokov od svojho vzniku.
ZDIEĽAŤ
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit
Napísala: Anička Vrhelová

 

Na Ranči v Kráľovej Lehote v krásnej prírode Nízkych Tatier sa od 2. do 5. augusta konal 20. ročník CampFestu, na ktorom sa tento rok zišlo viac ako tridsať kapiel. Na kresťanský festival, ktorý bol nabitý koncertami, chválami, štrnástimi prednáškami a tanečnými workshopmi, prišlo 6 600 ľudí. Väčšinu tvorili mladí, ale na Svarín zavítali aj rodiny s deťmi. Najviac návštevníkov bolo zo Slovenska a Česka, ale niektorí prišli aj z Poľska, Bieloruska, Rumunska alebo Ukrajiny.

Jedinečnosť tohto festivalu tkvie v jednej jedinej téme. Boh. Do akéhokoľvek stanu alebo pod akékoľvek pódium návštevník prišiel, tam sa dozvedel o Bohu. A aj napriek rôznorodosti kresťanských cirkví, spoločenstiev a zborov sa všetci dokázali zjednotiť. Tento rok išlo o jediné. O premenu. „Celý festival sme pripravovali tak, aby si po jeho skončení vedel, čo sa má v tvojom okolí PREMENIŤ. Dôležité je, aby to nebola iba tvoja túžba, ale spoločná vec, po ktorej túži aj sám Pán Boh. Niečo naozaj dôležité.“ – povedal riaditeľ festivalu Števo Beňa. Päť rečníkov sa z hlavného pódia snažilo túto tému vysvetliť z rôznych uhlov pohľadu tak, aby ju účastníci dokázali uchopiť a priniesť do prostredia, v ktorom žijú.

Celý festival pripravovalo viac ako 200 dobrovoľníkov a modlitebníkov, ktorí sa už týždeň pred CampFestom stretli, aby pripravili celý areál.

Pre nich bola ako každý rok pripravená dvojdňová konferencia, ktorá pokračovala večernými programami až do začiatku festivalu. „Týchto dobrovoľníkov nazývame Danielovou generáciou. Snažíme sa ich pripraviť na službu. Celý CampFest je o službe Pánu Bohu. A oni sú generáciou, ktorá potrebuje byť odovzdaná Pánu Bohu ako biblický Daniel.“ – vysvetľuje Vlasťo Beňa, riaditeľ organizácie Mládež pre Krista, ktorá CampFest zastrešuje.

PROGRAM

Multižánrový festival, na ktorom vystúpilo predovšetkým množstvo slovenských kresťanských kapiel, ako sú Timothy, Espé, Lámačské chvály, Piar music alebo BCC worship, privítal tiež zahraničných umelcov, s najväčším zastúpením z Veľkej Británie. Odtiaľto pricestovala napríklad svetovo uznávaná kapela Worship Central alebo energický šesťdesiatnik Graham Kendrick, ktorému vďačíme za vznik obrovského množstva kresťanských piesní, ktoré sa spievajú na celom svete už niekoľko generácií.

Z Británie prišli tiež štyria bratia Four Kornerz, pôvodom z Nigérie, ktorí predstavili zmes RnB, popu a funku, alebo oslňujúca dáma Philippa Hanna, ktorá na CampFeste vystupovala už v roku 2013 a aj po takmer dvadsiatich rokoch koncertovania chce stále cez svoje piesne hlásať evanjelium. No a z Manchestru upútala nejedno srdce kapela Rivers & Robots. Z Poľska pricestoval vokalista, gitarista, skladateľ a významný predstaviteľ súčasnej kresťanskej hudobnej scény v Poľsku, Mate.O. Českú republiku zastúpila kapela Adonai alebo poľsko-český pesničkár Adam Bubík.

Okrem koncertov sa mladí mohli zúčastniť rôznych prednášok, napríklad na témy „Odpustil som?“ „Ako zvíťaziť nad strachom“, alebo si vypočuť osobné svedectvo Mariana Lipovského z kapely Timothy na tému „Premena a ja“. Marián Kolník a Ľubomír Klieštik prednášali o tom, ako by sa mal kresťan správať v podnikaní. „Ako sa dá snívať skrze Boha“ rozpovedal Pavol Strežo. A až z afrických saván prišiel svoje príbehy ponúknuť divadelný rozprávač Chyc Polhit. Za sprievodu francúzskeho kvinteta muzikantov a spevákov The Trombinoz‘Notes zaviedol každého diváka do sveta, kde sa stretá bláznovstvo s nežnosťou v úžasnom odhalení dobrej správy spásy.

Dôležitou súčasťou festivalu je veľmi navštevovaný poradenský stan, kde počas akcie slúži okolo 100 poradcov, ktorí sa záujemcom snažia pomôcť nájsť riešenie na ťažké životné situácie. Tento stan navštívilo počas CampFestu vyše tisíc ľudí.

Na festivale nechýbal ani šport v podobe vodného futbalu, speedmintonu, skákacieho hradu pre deti a ďalších aktivít, ktoré pripravili Athletes in Action Slovensko a Spoločenstvo evanjelickej mládeže. Pre rodiny s deťmi boli pripravené napríklad tvorivé dielne.

MYŠLIENKA

Vo štvrtok večer si na zahájenie festivalu vzal slovo riaditeľ CampFestu Števo Beňa: „Je pre nás strašne dôležité, že na CampFeste môžeme byť spolu. Sme z rôznych cirkví, z rôznych denominácií, z rôznych častí Slovenska a Česka, a je super, že tých 20 rokov nás Pán Boh volá do toho, aby sme boli spolu. Aby sme spolu snívali tento sen!“ Vlasťo Beňa, riaditeľ organizácie Mládež pre Krista, ktorá celý CampFest zastrešuje, vysvetľuje: „Nie sme a nechceme byť obyčajným festivalom, kam si ľudia prídu oddýchnuť, vypočuť si dobrú hudbu a užiť si zábavu. Naozaj nám ide o zmenu, pretože veríme, že keď sa ľudia modlia, Pán Boh koná. Festival preto nazývame slovami Awakening Slovakia, teda Prebudenie Slovenska.“ Celá vízia CampFestu je podľa neho založená na troch slovách: prebudenie, mobilizácia a spolupráca. „Spolupráca v tom, že festival tvoríme všetci spoločne. Zjednotení Kristom.“ – usmieva sa riaditeľ organizácie.

ZHODNOTENIE

„Z CampFestu si odnášam rozhodnutie nie len o premene rozmýšľať, rozprávať a snívať, ale reálne konať a robiť konkrétne kroky v mojom živote. Presnejšie v mojej rodine.“ – hovorí účastníčka festivalu a tiež dobrovoľníčka, ktorá festival pomohla pripraviť, Patrícia Kováčiková. Obrovskou radosťou pre organizačný tím je čím ďalej väčší záujem o akciu. „Povedomie o nás sa šíri a ja som za to nesmierne šťastný a vďačný. Každý človek, ktorý sa tu čo i len trošku duchovne prebudí je pre nás všetkých obrovská odmena.“ – hovorí fotograf Dominik Papánek.

Lucia Šmelíková, vedúca modlitebného tímu, ktorý funguje už od druhého ročníka CampFestu, vysvetľuje svoju úlohu: „Modlíme sa spolu s účinkujúcimi, s rečníkmi, kapelami, moderátormi a umelcami predtým, než idú na pódium. Rozprávame Bohu o programe, o dobrovoľníkoch, o atmosfére v campe a prosíme Ho, aby robil v srdciach ľudí to, čo sám chce, a zahŕňal ich svojou láskou. Tím je tvorený ľuďmi z rôznych kútov Slovenska a Čiech a z rôznych kresťanských denominácií. Sme veľmi radi, že nám každý rok Pán Boh dáva nadprirodzene dobré a hlboké vzťahy v tíme napriek tomu, že sa pred CampFestom nepoznáme. A veríme, že On počuje všetky naše modlitby a odpovedá na ne.“

Anička Vrhelová

ĎALŠIE ČLÁNKY

Obsah článku

Napíš nám

Ak si bol nejakým spôsobom oslovený Pánom Bohom prostredníctvom CampFestu, napíš nám aj ostatným svedectvo na povzbudenie.